امروز: ۱۴۰۳ دوشنبه ۳۱ ارديبهشت
 

ماهنامه آبان 97- شماره 83

 ماهنامه آبان 97- شماره 83

💢اهمیت استفاده از آهک در جایگاه دام

 

آهک یک ماده معدنی است که از معدن آهگ استخراج می شود سپس کارهایی بر روی آن انجام می دهند وآن را به صورت پودر سفید رنگی در می آورند آهک یک ماده قلیایی است .

 اثر بسیار زیادی در از بین بردن میکروب ها و عواعل بیماریزا دارد بنابراین برای بهداشتی کردن محیط دامداری نیز از آن استفاده می شود .                               

 

👈آهک رطوبت محیط را به خوبی جذب   می کند. از آنجائیکه رطوبت محیط مناسبی را برای رشد میکروب ها به وجود می آورد، از این رو برای خشک کردن محیط خارج دامداری و اصطبل ها از پودر آهک استفاده می کنند .

👈 پاشیدن پودر آهک در اطراف دامداری در پیشگیری از بیمارهای مربوط به سم دام ها بسیار مفید است.                                                                                                

 

👈آهک بو را به خود جذب می کند، به همین دلیل در محل های دوشیدن جمع آوری و نگهداری شیر از آهک استفاده می کنند.

 به این ترتیب شیر بوی بد محیط را به خود نمی گیرد همچنین مخلوط کردن آهک با فضولات دام باعث کم شدن بوی بد آن می شود. به علاوه آهک از رشد و فعالیت میکروب ها، انگل ها و حشره ها در فضولات جلوگیری می کند و همچنین با این کار می توان فضولات را به عنوان کود بسیار مناسبی برای مزرعه استفاده کرد، زیرا این نوع کود به دلیل داشتن آهک کمبود کلسیم راجبران می کند .

👈 یکی از منبع های آلودگی، لاشه دام های تلف شده، فضولات و پس مانده های خارج شده از بدن دام های آلوده و بیمار است . این باقی مانده ها را می توان به طور صحیح و بهداشتی از بین برد. به طور معمول بهترین راه سوزاندن این باقی مانده ها در کوره های لاشه سوزی است اما اگر کوره لاشه سوزی در دامداری وجود نداشته باشد می توان از آهک استفاده استفاده کرد برای این کار گودالی با عمق مناسب در زمین حفر می کنند، سپس مقداری آهک در گودال می ریزند و لاشه را در آن می اندازند، دوباره لایه ای از آهک روی لاشه می پاشند و بعد با با خاک پر می کنند.

 آهک از پخش شدن آلودگی لاشه جلو گیری می کند .

👈 بنابراین اگر کوره لاشه سوزی در دسترس شما نیست برای دفن لاشه ها می توانید از آهک استفاده نمائید.

تاريخ: ۱۳۹۷/۹/۱۴
 


آب و هوااوقات شرعی

طراحی و اجرا توسط وب باکس پورتال