امروز: ۱۴۰۳ دوشنبه ۳۱ ارديبهشت
 

ماهنامه بهمن 96 - شماره 74

 ماهنامه بهمن 96 - شماره 74

پرورش گوساله‌ها

 

🔹گوساله‌ها پس از تولد اگر از نژادی بزرگ باشند به ۴ تا ۵ هفته و اگر از نژادهای کوچک باشند به ۵ تا ۶ هفته تغذیه با شیر احتیاج دارند. در این دوره تغذیه گوساله یا شیر کامل بوده و یا از جانشین شونده‌ها و آغوز برای این منظور استفاده می‌شود.

 

پس از تولد گوساله یک سری اقدامات کلی صورت می‌گیرد:

🔹 گوساله‌ها پس از تولد باید سریعا از مادرانشان جدا شوند. در آمریکا و تعداد زیادی از کشورهای اروپایی رسم بر این است که گوساله ظرف ۲۴ ساعت پس از تولد از مادر جدا می‌شود و تا زمان از شیرگیری (۴ تا ۶ هفته) توسط بطری یا سطل شیر می‌خورد.

🔹 گوساله‌ها قبل از از شیر گرفتن مقدار محدودی شیر مصرف نمایند. گوساله‌ها به سهولت می‌توانند در مقایسه با ۴ لیتر شیری که به طور معمول به آن‌ها داده می‌شود ۹ لیتر یا بیشتر شیر مصرف کنند. اضافه نمودن بر مقدار شیر مصرفی گوساله‌ها بدون اینکه بر روی سلامتی آن‌ها اثر منفی داشته باشد سبب اضافه وزن آن‌ها می‌گردد. از طرف دیگر عقیده عموم بر این است که گوساله‌ها باید در سنین پایین هر چه زودتر تحریک به استفاده از غذاهای شروع کننده شوند.

🔹 گوساله‌ها باید انفرادی و ترجیحا از یکدیگر جدا نگهداری شوند. در آمریکای شمالی گوساله‌ها پس از تولد تا زمان از شیر گرفتن در آغل یا باکس‌های انفرادی نگهداری می‌شوند. پرورش انفرادی گوساله‌ها با افزایش وزن و وقوع پایین ابتلا به بیماری‌ها همراه می‌باشد و همچنین از بروز برخی مشکلات رفتاری مثلأ مکیدن بدن یکدیگر جلوگیری می‌کند.

🔹 از بین بردن جوانه‌های شاخ: توصیه می‌شود که گوساله‌ها را در سن کمتر از ۲ ماهگی بدون شاخ کرد. برداشتن شاخ عملی درد آور است که سبب افزایش هورمون‌های استرس می‌گردد که بلوک عصبی از این افزایش جلوگیری می‌کند.

)

 

🔹 تغذیه

در یک روزگی و بلافاصله بعد از تولد به گوساله آغوز خورانیده می‌شود و آب کافی در اختیار آن قرار می‌گیرد. معمولا بین سه تا چهار لیتر آغوز را ظرف یک ساعت بعد از تولد به گوساله می‌خورانند، و در تعداد زیادی از گاوداری‌ها ۱۲ ساعت بعد آن‌ را تکرار می‌کنند. گوساله‌ها باید به طور آزاد به آب دسترسی داشته باشند. نشان داده شده است آن‌دسته از گوساله‌ها که دسترسی به آب داشته‌اند روزانه ۳۱۰ گرم و آن‌هایی که از آب محروم بوده‌اند ۱۸۰ گرم اضافه وزن داشته‌اند. همچنین آن دسته از گوساله‌ها که از بدو تولد به آب کافی دسترسی داشته‌اند در طول دورهٔ شیرخوارگی حدود ۱۲۰۰ گرم استارتر و آن‌هایی که محروم از آب بوده‌اند ۸۰۰ گرم استارتر مصرف نموده‌اند . به طور کلی گوساله‌ها تا یک ماهگی روزانه به ۱.۳ تا ۲ گالن آب احتیاج دارند (هر گالن ۳.۸۵ لیتر است) در سن دو ماهگی ۱.۵ تا ۲.۴، سه ماهگی ۱.۲ تا ۲.۸ و در چهار ماهگی ۳ تا ۳.۵ گالن در روز آب احتیاج است. آب در شکمبه گوساله‌های تازه متولد شده محیط را برای رشد سریع باکتری‌ها فراهم می‌نماید .

 روز دوم و سوم بعد از تولد اگر آغوز در دسترس باشد می‌توان گوساله را با آن تغذیه نمود. ضمنا آب نیز باید به میزان کافی در اختیار گوساله قرار گیرد. تغذیهٔ گوساله از روز چهارم تا یک ماهگی شامل شیر و یا جانشین شونده آن و آب می‌باشد‌‌.

 

 از روز چهارم بعد از تولد استارتر وارد غذای گوساله می‌شود. میزان استارتری که در روز اول در اختیار حیوان قرار می.گیرد به اندازهٔ یک مشت می‌باشد. استارتر بایستی همواره تازه باشد. همه روزه به میزان استارتر افزوده می‌شود به طوری‌که در روز ۲۸ (هفته چهارم) بعد از تولد میزان آن در روز به ۷۰۰ الی ۱۰۰۰ گرم در روز می‌رسد. علاوه بر استارتر باید روزانه بر اساس وزن بدن، شیر در اختیار حیوان قرار گیرد. تحت شرایط طبیعی آب و هوایی، گوساله باید حدود ۱۰ درصد وزن بدن خود شیر دریافت نماید.

 با کاهش درجهٔ حرارت هوا نیاز گوساله‌های تازه متولد شده به مادهٔ خشک جهت افزایش انرژی فزونی می‌یابد.

 

 از روز ۲۸ تا ۳۵ بعد از تولد تغذیهٔ گوساله شامل ۷۰۰ الی ۹۰۰ گرم استارتر در روز به همراه آب کافی می‌باشد. برای ترغیب حیوان به خوردن بیشتر استارتر می‌توان از میزان شیر مصرفی روزانه به میزان ۲۵ تا ۵۰ درصد کاست. از روز ۲۸ (هفته چهارم) می‌توان به طور ناگهانی شیر را قطع کرد و تا دو ماهگی حیوان را با استارتر تغذیه نمود.

 این سوال همواره مطرح است که در چه سنی حیوان از شیر گرفته شود؟ اعتقاد بر آن است که حداقل سن برای از شیر گرفتن ۴ هفتگی می‌باشد. در آمریکا رسم بر این است که گوساله‌هایی که خوب تغذیه شده‌اند و از سلامت کامل برخوردار می‌باشند در سن ۴ تا ۶ هفتگی از شیر گرفته شوند. به طور کلی اگر قرار است گوساله در سن ۴ هفتگی از شیر گرفته شود باید از نوزادی تا این سن با شیر و استارتر با کیفیت تغذیه شده باشد. وقتی گوساله از شیر گرفته می‌شود برای جلوگیری از استرس بیشتر به مدت چند روز حیوان در محل زندگی قبلی نگهداری گردد.

 پس از شیر گرفتن باید تغذیه با استارتر ادامه یابد و آب کافی در اختیار حیوان قرار گیرد به طور کلی زمانی گوساله از شیر گرفته می شود که برای دو روز پی در پی به میزان ۷۰۰ الی ۹۰۰ گرم استارتر مصرف نماید. نقطهٔ مهم این است که در زمان از شیر گرفتن گوساله از سلامت کامل برخوردار باشد و در صورت بیمار بودن باید صبر نمود تا حیوان سلامت خود را به دست آورد. این سوال همواره مطرح می‌باشد که از چه زمانی باید علوفه در اختیار گوساله قرار داده شود؟ عده‌ای عقیده دارند از سن کمتر از یک هفتگی می‌توان علوفه را در اختیار گوساله قرار داد ، در صورتی‌که بیشتر محققان معتقدند بهترین زمان خوراندن علوفه به گوساله ۲ ماهگی می‌باشد.

 

بیشتر گوساله‌ها قبل از اینکه به سن دو ماهگی برسند به مقدار ناچیزی علوفه مصرف می‌نمایند، و‌ برخی از آن‌ها قبل از دو ماهگی اشتهای زیادی به علوفه از خود نشان می‌دهند به طوریکه برخی از دامداران هنگامی که گوساله‌ها به سن یک تا دو ماهگی می‌رسند مقداری علوفه در اختیارشان قرار می‌دهند. اگر در اینگونه موارد گوساله علوفه را بر کنسانتره ترجیح دهد باید دسترسی به علوفه محدود گردد تا اینکه حیوان روزانه ۴۵۰ تا ۹۰۰ گرم استارتر دریافت نماید. علوفه برای اعمال طبیعی شکمبه مهم بوده و باید در اختیار گوساله یک تا دو ماهه قرار گیرد‌. در پاره‌ای نقاط گوساله‌ها در سن یک ماهگی از شیر گرفته می‌شوند و علوفه در سن دو ماهگی در اختیار آن‌ها قرار داده می‌شود. در این فاصله حیوان توسط استارتر تغذیه می‌شود. با افزایش سن گوساله بر میزان استارتر افزوده می‌شود به طوریکه گوساله‌های بزرگ جثه روزانه تا ۱.۵ تا ۲.۵ کیلوگرم و گوساله کوچک جثه ۱.۵ تا ۲ کیلو گرم استارتر استفاده می‌نمایند.

تاريخ: ۱۳۹۶/۱۱/۱۲
 


آب و هوااوقات شرعی

طراحی و اجرا توسط وب باکس پورتال